Glede na ugotovitve iz novega poročila Agencije EU za temeljne pravice (FRA) zdravniki v nekaterih državah članicah še vedno gledajo na homoseksualnost kot na bolezen, na transseksualnost pa kot na duševno motnjo. Taka negativna stališča glede lezbijk, gejev, biseksualcev in transseksualcev v družbi, med poklicnimi skupinami in oblikovalci politike ovirajo prizadevanja za preprečevanje diskriminacije in kaznivih dejanj iz sovraštva. V prvi taki primerjalni raziskavi do zdaj, v kateri so sodelovali javni uslužbenci, zdravstveni delavci, učitelji in policisti iz 19 držav članic (med njimi Slovenije sicer ni), je bil soglasno priznan pozitivni učinek pobud EU. Sodelujoči pa so opozorili tudi, da zaradi pomanjkljivih informacij in strokovnega usposabljanja o potrebah oseb LGBT ne morejo prispevati k preprečevanju diskriminacije, s katero se nenehno spopadajo LGBT osebe.
“LGBT osebe imajo enake pravice do izobraževanja in zdravstvenega varstva ter enake obravnave kot vsi drugi. Prav tako imajo pravico do dostojanstva ter življenja brez strahu in diskriminacije,” trdi direktor agencije FRA Michael O’Flaherty. “Najnovejše ugotovitve agencije FRA razkrivajo, da nekateri zdravniki še vedno napačno menijo, da je homoseksualnost bolezen. Ugotovitve potrjujejo potrebo, da morajo EU in njene države članice okrepiti vlogo javnih uslužbencev, da bodo v skladu s svojo dolžnostjo zagotavljali visokokakovostne storitve za pomoč pri odpravljanju trpinčenja, katerega žrtve so številne LGBT osebe.” Agencija FRA je govorila s poklicnimi skupinami, ki lahko najbolje opredelijo ovire in spodbude pri izvajanju politik o temeljnih pravicah na terenu. Nekatere nove ključne ugotovitve iz poročila “Professionally speaking: challenges to achieving equality for LGBT people” (S strokovnega vidika: izzivi pri doseganju enakosti za LGBT osebe) so:
- Družba ima lahko do LGBT oseb sovražen odnos, strokovnjaki pa lahko gojijo predsodke, kot je mnenje, da je homoseksualnost nalezljiva bolezen. To poudarja potrebo po bolj pozitivnih kampanjah ozaveščanja na ravni EU in nacionalni ravni, kot so navedene na seznamu ukrepov EU za izboljšanje spoštovanja LGBT oseb in njihovih pravic.
- Za vse poklicne skupine sta značilna slaba informiranost o potrebah LGBT oseb in njihovo slabo poznavanje. To poudarja pomen strokovnega usposabljanja ter partnerstva in sodelovanja s civilno družbo za odpravljanje predsodkov, zlasti do transspolnih oseb pri zagotavljanju zdravstvenega varstva, ter boljše izvajanje enako kakovostnih storitev, kot jih prejema večina drugih ljudi.
- Pomanjkanje objektivnih informacij, zlasti v šolah, lahko povzroči ustrahovanje in predsodke v poznejšem življenju ter sili mlade LGBT osebe k temu, da skrivajo svojo spolno usmerjenost/spolno identiteto. Države članice bi morale pri oblikovanju ciljno usmerjenih kampanj sodelovati z izobraževalnimi organi in šolami, da bi šole postale varnejši in prijaznejši kraj za LGBT osebe.
- Kazniva dejanja iz sovraštva zoper LGBT osebe se pogosto ne prepoznajo, prijavijo in evidentirajo. Države članice bi si morale bolj prizadevati za sprejetje ustrezne zakonodaje za zaščito pred kaznivimi dejanji iz sovraštva ter za boljše poročanje o kaznivih dejanjih iz sovraštva, ki bi jih bilo treba evidentirati in ki so uperjena zoper LGBT osebe.
Poročilo vključuje odgovore javnih uradnikov, zdravnikov, učiteljev in policistov na vprašanja, kateri zakoni in politike se na področju zaščite in spodbujanja pravic LGBT oseb uspešno izvajajo in kateri ne ter zakaj. Celovit pregled ustrezne zakonodaje in politik v zvezi z LGBT osebami na ravni EU je na voljo v poročilu agencije FRA, objavljenem decembra 2015. V tem poročilu so obravnavane tudi težave, s katerimi se spopadajo interseksualne osebe.
Ugotovitve dopolnjujejo rezultate prelomne raziskave agencije FRA na ravni EU o LGBT osebah, ki je razkrila veliko strahu in diskriminacije med LGBT osebami v vsej EU. Celoten nabor podatkov iz raziskave bo na voljo v nadaljevanju leta.
Poročilo je na voljo na naslovu: Professionally speaking: challenges to achieving equality for LGBT people.