Freddie Mercury in kaj sploh pomeni kratica “AIDS”
Ponovno lepo pozdravljeni v blogu Intimno s piško!
Tematika bloga se primarno vrti okrog spolnosti in tem, ki se z njo prekrivajo. Blog bom začinila z mojim osebnim mnenjem in surovim pogledom na tematike, ki me žgečkajo.
Nov članek lahko pričakujete vsak tretji ponedeljek v mesecu.
Če bi morala napisati razpored zadev, ki mi najbolj dvignejo pritisk, bi zagotovo zelo visoko uvrstila splošno razgledanost o spolno prenosljivih okužbah (SPO).
Sama vedno bolj opažam, da ob govoru o SPO večina ljudi omeni le AIDS ter dejstvo, da je to nekaj, od česar je umrl Freddie Mercury. Celo kaj pomeni kratica AIDS, je za večino neznanka.
S sovrstniki smo povečini mnenja, da je za to kriv šolski sistem. Kot se jaz in moje sošolke iz osnovne šole spomnimo, smo se v devetih letih, teme varne spolnosti dotaknili točno enkrat (če ne štejemo 3. razreda, ko nam je neka gospa prišla razlagat, kako nastanejo dojenčki). V spominu imam, da sem še za tisto eno predavanje na koncu zbolela in se ga nisem udeležila. Po drugi, svetli strani, pa sem del prvih generacij, katerim je bila ponujena možnost brezplačnega cepljenja proti HPV v 6. razredu osnovne šole – sicer takrat samo za osebe, ki jim je bil pri rojstvu pripisan ženski spol. Sedaj so v cepljenje vključene tudi osebe drugega možnega pripisanega spola, cepljenje pa je ponujeno tudi v 1. in 3. letniku srednje šole ter za “zamudnike” do dopolnjenega 26. leta starosti. Seveda se je samoplačniško mogoče cepiti tudi kasneje.
Kar se mi zdi izjemno zanimivo je to obstaja več kot kar 200 vrst HPV-ja (angl. Human papillomavirus1), ter da se lahko prenaša že s telesnimi stiki, ki niso nujno spolni odnos (npr. objemanje, uporaba iste brisače). HPV naj bi vsak spolno aktiven posameznik imel vsaj enkrat v življenju, od tega večina okužb spontano izzveni. Dolgotrajnih in nevarnih za razvoj resnih bolezni (predrakave spremembe, rak materničnega vratu) je okoli 10% okužb.
Poleg HPV je ena najpogostejših SPO tudi genitalni herpes. Dolgo nisem vedela, da je herpes na ustnicah v bistvu ista okužba, samo da je bil “napaden” drug del telesa. Virus v telesu ostane doživljensko, simptomi pa se nenapovedano prikažejo vsake toliko časa. Virus se lahko prenese, samo če oseba v času spolnega odnosa kaže simptome, prenese pa se lahko ne glede na uporabo kondoma.
Ste vedeli, da je par SPO, ki večinoma prihaja skupaj? To sta klamidija in gonoreja. V letu 2022 je bila po podatkih NIJZ-ja v Sloveniji klamidija najbolj pogosta prijavljena bakterijska SPO s 418 prijavljenimi primeri . Klamidija je asimptomatska okužba, kar pomeni, da so simptomi dolgo časa neopazni. Navadno jih prvi opazi zdravnik, je pa test za klamidijo mogoče kupiti tudi v nekaterih lekarnah. Tako nezdravljena klamidija, kot nezdravljena gonoreja lahko povzročita neplodnost. Obe okužbi se zdravita z antibiotiki.
Naslednja SPO, ki se prav tako zdravi z antibiotiki je sifilis. Sama nikoli ne bi pomislila, da nezdravljen sifilis, poleg srčno-živčnega sistema in osrednjega živčevja lahko napade tudi oči. V zgodovini, so imeli kar velike težave z epidemijo sifilisa. Eden od načinov, ki so ga uporabljali do 19. stoletja, je bilo zdravljenje z živim srebrom.
SPO za katere ni dovolj samo pazljivost pri varni spolnosti, so hepatitisi. Hepatitis C, je bolj kot pri seksu, pogost pri intravenozni uporabi drog. Prenaša se lahko tudi pri nesterilnem tetoviranju in pirsingih. Cepljenja proti okužbi s hepatitisom C ni, za obliko hepatitisa B, pa je cepljenje obvezno pred začetkom osnovne šole.
Največ stigme in neresničnih mitov se ponavadi vrti okoli HIV-a (angl. human immunodeficiency virus2), iz katerega se v primeru, da se ta ne zdravi ustrezno razvije AIDS (angl. acquired immune deficiency syndrome3). AIDS sam ne povzroča smrti, temveč jo povzročajo druge bolezni, ki nastanejo zaradi imunske pomanjkljivosti. Virus se prenaša preko krvi, semenskih in vaginalnih tekočin, ne pa preko sline in kože. Okužbo HIV-a, je zaradi potencialnih ranic v ustih mogoče dobiti že s poljubljanjem (pssst, nasvet: mikro ranice v ustih lahko dobimo že z zobno ščetko ali nitko, zato svetujem, da pred naslednjim spolnim odnosom raje vzamete žvečilni gumi, še posebno, če bo prišlo do fafanja).
V primeru spolnega odnosa s HIV pozitivno osebo, obstaja zdravilo v obliki tablete – PeP (Post- exposure Prophylaxis), ki zaustavi razvoj okužbe. Pomembno je, da se ga vzame čim prej, vendar najpozneje do 72 ur po spolnem odnosu, predpiše ga zdravnik. Za osebe, ki so zaradi različnih razlogov v tveganju za okužbo (npr. je njihov partner HIV pozitiven) obstaja tudi možnost preventivnega zdravljenja z zdravilom PreP (Pre-exposure Prophylaxis), ki ga predpiše infektolog. Infekcijska klinika v Ljubljani tudi izvaja anonimna in brezplačna testiranja brez napotnice na nekatere SPO (HIV, hepatitis B, hepatitis C). Brezplačno testiranje, za moške, ki imajo spolne odnose z moškimi ter spolne delavce (ne glede na spol in spolno usmerjenost) prav tako omogoča MC Legebitra. Legebitrino testiranje je možno opraviti tudi v drugih slovenskih mestih, v Mariboru in Kopru za spolne delavce, ter v Mariboru, Kopru, Murski Soboti, Ptuju, Celju, Radovljici, Novi Gorici in Novem Mestu za moške, ki imajo spolne odnose z moškimi.
Največjo možno zaščito pri spolnih odnosih pred SPO si zagotovimo s pravilno uporabo kondoma. Ti so vedno na razpolago v pisarni našega društva, skupaj s paketki lubrikantov na vodni osnovi. Poznamo še lubrikante na oljni osnovi, vendar ti niso najbolj kompatibilni s kondomi in seks igračkami, saj jih lahko stopijo (govorim iz osebnih izkušenj). Na društvu si lahko vzamete tudi različne informativne brošure o varni spolnosti in spolno prenosljivih okužbah. V kolikor niste iz Ljubljane, vam kondome in/ali izobraževalni material z veseljem pošljemo po pošti (piši mi na vasapiska@dih.si; ne bom se branila tudi kakšne osebne izkušnje.
Zdaj pa kot pravimo na DIH-u: pamet v roke, kondom na glavo!
Vaša Piška
- slo. Humani papilomski virus ↩︎
- slo. Virus človeške imunske pomanjkljivosti ↩︎
- slo. Sindrom pridobljene imunske pomankljivosti ↩︎
PS: Več o SPO si lahko preberete tukaj: https://www.spolnoprenosljiveokuzbe.si/, tudi sama sem si pri pisanju članku pomagala s to spletno stranjo.