Biti biseksualen in srečen

Vsak človek bi se moral počutiti ‘udobno’ s svojo spolno usmerjenostjo, v svoji spolnosti in to izražati kot sam_a želi. Tudi biseksualne osebe. Vsi si zaslužimo imeti možnost, da lahko izpolnimo svoje potenciale, da pokažemo kdo smo; zaslužimo si biti samozavestne osebe z dobro samopodobo, ne glede na našo spolno usmerjenost.

Na žalost se marsikatera skupina znajde v nasprotni situaciji in ne more živeti tako srečno, kot bi si želela, med njimi tudi biseksualne osebe. Za to so predvsem ‘zaslužni’ stereotipi in predsodki, negativne reakcije okolice ter seveda, za biseksualne osebe, bifobija. O biseksualnih osebah obstaja veliko škodljivih stereotipov in mitov. Zato ni presenetljivo, da se biseksualne osebe ne razkrivajo tako pogosto kot lezbijke ali geji. Veliko se jih celo odloči, da se identificirajo kot bodisi geji oz. lezbijke ali strejt, da bi se lažje vključili v družbo in se izognili diskriminaciji. Prikrivanje in “dvojno” življenje se pa negativno vpliva na biseksualne osebe, saj raziskave kažejo, da imajo biseksualne osebe slabše zdravstveno stanje, med njimi je višja raven brezposelnosti in revščine, kot to velja za geje in lezbijke, kaj šele strejt osebe.

Če si biseksualna oseba in ti je težko, se spomni, da je za del tvojih občutij krivih več faktorjev, na katere imaš zelo malo (ali nič) vpliva. Kljub temu pa imaš svojo srečo tudi v svojih rokah in ne pozabi,  da lahko svoje težave in občutja tudi premagaš. In si srečen_na.

Neil Endicott, avtor članka, verjame, da obstajajo trije načini, kako kultivirati pozitivno spremembo v sebi in za sebe:

1. Spremeni svoje lastno razumevanje biseksualnosti

Družba nas bomabrdira z negativnimi sporočili o biseksualnosti in biseksualnih osebah, kar neizbežno privede do določene mere internalizirane bifobije, kar posledično načenja našo samozavest in samopodobo. Za spopadanje s tem moramo razviti svoje, bolj natančno razumevanje, kaj biseksualnost pomeni.

To naredimo preko zbiranja informacij o biseksualnosti, razčiščevanjem vprašanj, kaj biseksualnost je in zakaj so stereotipi napačni. Poznavanje dejstev te bo opolnomočilo, da boš razbijal_a mite in se počutil_a bolje v svoji seksualnosti.

Poglej raziskave. Biseksualne osebe so najštevilnejša skupina v LGBT skupnosti. Vsekakor nisi sam_a.

Spoznaj težave, s katerimi se srečuje biseksualna skupnost. Spoznaj različne definicije s katerimi ljudje opisujejo in razumejo biseksualnost. Pomagalo ti bo pri razumevanju in sprejemanju same_ga sebe.

2. Izmenjuj svoje izkušnje z izkušnjami drugih biseksualnih oseb

Večina biseksualnih oseb  v svojem vsakodnevnem življenju (med prijatelji, v šoli, službi…) le redko spozna druge odprte biseksualne osebe. To lahko vodi v občutke izolacije, oamljenosti in misel, da si edina biseksualna oseba v svojem okolju. Nisi.

Da boš to bolje razumel_a, raziskuj in se druži z drugimi biseksualnimi osebami. V Ljubljani se lahko pridružiš skupini Kvaritir, ki redno organizira biseksualna srečanja.  Poleg tega lahko prebiraš bloge, ki jih pišejo biseksualne osebe, gledaš njihove vloge, raziskuješ po forumih in v njih sodeluješ. Raziskuj. Videl_a boš, da je imelo veliko ljudi izkušnje, ki so podobne tvojim. S povezovanjem z drugimi preko spleta ali v živo si lahko ustvariš podporne odnose in pripadnost skupnosti.

3. Nauči se praktičnih spretnosti, ki ti bodo pomagale, da se boš počutil_a dobro s svojo biseksualnostjo

Biseksualne osebe odraščajo brez posebnih ‘navodil za uporabo’, kako ravnati s svojo biseksualnostjo, saj živimo v heteronormativni družbi. Primorane so k iznajdljivosti, improvizaciji in so zaradi tega velikokrat nesrečni_e ali negotovi_e vase. Na srečo se lahko naučiš kopice strategij in predvsem spretnosti, ki ti pri tem lahko pomagajo.

Lahko se na primer naučiš, kako se razkriti. Razkrivanje je lahko zelo pozitivno, je pa navadno težko povedati nekomu, da si biseksualna oseba, če veš, da ta človek ne razume biseksualnosti ali ne verjame, da obstaja. Z učenjem tehnik, kako se samozavestno razkriti različnim ljudem, lahko postane ta izkušnja prijetna in uspešna. Biti razkrit_a, predvsem ljudem, ki so ti v življenju pomembni, je pomemben faktor, ki vpliva na povečanje samozavesti.

Biti biseksualna oseba v neprijazni družbi predstavlja psihološke izzive. Veliko biseksualnih oseb skuša zatreti ‘neželene’ spolne želje (navadno spolno privlačnost do oseb istega spola), kar lahko vodi do težav, povezanih s spolnostjo ali čustvi. Poleg tega pa se biseksualne osebe ujamejo v negativno razmišljanje o tem, ali so res biseksualne_i, predvsem zaradi pogostega napačnega mišljenja, da biseksualnost ne obstaja ali da moraš imeti enako močno privlačnost tako do moških kot do žensk, če hočeš biti pravi_a biseksualec_ka.

V te psihološke izzive lahko zagrizeš s pomočjo učenja novih načinov mišljenja in ravnanja. Ko premagaš kognitivne stiske o svoji biseksualnosti, te čaka občutek svobode in samozavest se izboljša. Vsaka biseksualna oseba si zasluži občutiti to svobodo.

Avtor: Neil Endicott, Huffingtonpost.com

Če se srečuješ z dilemami, vprašanji, stiskami v zvezi s svojo spolno usmerjenostjo ali spolno identiteto, se lahko vedno obrneš na Mavrično svetovalnico, ki deluje v sklopu programov Društva DIH.