Deli Intimno s Piško

“A je blo dobr” mešano z antidepresivi

“A je blo dobr” mešano z antidepresivi

Lepo pozdravljeni v blogu Intimno s piško!

Tematika bloga se primarno vrti okrog spolnosti in tem, ki se z njo prekrivajo. Blog bom začinila z mojim osebnim mnenjem in surovim pogledom na tematike, ki me žgečkajo.

Nov članek lahko pričakujete vsak tretji ponedeljek v mesecu.

 

“Meni težko pride, ker sem na antidepresivih” sem mu rekla in tiho upala, da bo razumel kaj to prinese s sabo.

Zavedam se, da je kar veliko takih, ki gledajo samo na svoj užitek in te na koncu vprašajo “A je blo dobr?”, medtem ko si celoten čas seksa razmišljal, kaj imaš za nakupiti v Lidlu. Na antidepresivih ali brez njih.

Težje je v primerih, ko se oseba res potrudii, ti res uživaš, a na način, ki je družbeno zaželjen – z orgazmom, ji ne moraš tega pokazat.

Predvidevam, da se s takšnimi in podobnimi problemi sooča veliko oseb.

Vsaj statistike, ki sem jih iz “firbca” gledala, kažejo, da predpisovanje receptov za antidepresive v Sloveniji strmo narašča. No, pa tudi kakor se pogovarjam z drugimi, glede lastnih izkušenj s predpisanimi antidepresivi, ne kaže nič drugače.

V raziskavi Natinal Library of Medicine, sem zasledila, da se kar 40% oseb, ki jemlje antidepresive srečuje s seksualno disfunkcijo. Najpogostejše težave, naj ne bi bile samo motna orgazma, temveč tudi pomanjkanje želje po seksu, težave z vzburjanjem ter bolečine med spolnim odnosom. Zanimivo mi je, da so v raziskavo vključili, v kolikšnem procentu imajo osebe na določeni vrsti antidepresiva težavo z željo po seksu, vzburjenjem ter orgazmom. Kategorije so označili kot manj kot 10% oziroma manj kot 5% glede na placebo, od 10% do 25% ter več kot več kot 25%. Pri večini vrst antidepresivov, se na vseh treh področjih težava pojavlja v več kot 25%.

Žal pa se specifična raziskava primarno osredotoča samo na osebe z vaginami.

Med mojim branjem stranskih učinkov in raziskovanjem kako različni antidepresivi vplivajo na seksualno (dis)funkcijo sem že dolgo nazaj prvič naletela na staro raziskavo, prav tako iz strani National Library of Medicine. Z nizkim odmerkom antidepresiva (snov klomipramin), so osebam, ki so se srečevale s “prehitro” ejakulacijo poskušali podaljšati čas do ejakulacije. Mislim, da ni za dvomiti da je bila raziskava uspešna. Povprečen “dodan” čas, naj bi znašal od 2 do 8 minut. Kaj naj bi v primeru teh oseb “prehitra ejakulacija” sploh pomenila, žal niso pojasnili. Menim, da je to lahko zelo odvisno tudi od njihovih seksualnih partnerjev.

Tudi če se v tej epizodi bloga primarno osredotočam na vpliv jemanja antidepresivov na seks, ne smemo mimo dejstva, da mentalne motnje, ki so ponavadi razlog za jemanje antidepresivov, lahko tudi same po sebi povzročajo seksualno disfunkcijo.

Najbolj znane mentalne motnje, pri katerih pride do tega so depresija, anksioznost in motnje hranjenja. Razlogi pa so večinokrat ne uravnovešeni hormoni, slaba samopodoba ter prenizka telesna teža. Upam si trditi, da imaš ogromno srečo, če se kot oseba z mentalnimi motnjami, v paketu ne srečaš še s to vrsto težav.

Seveda ni to težava samo pri duševnih težavah, temveč se pogosto dogaja tudi zaradi stresa, kapitalistična bolezen pač. Ta pa je žal v današnjem življenjskem slogu stalnica.

Antidepresivom, stresu, mentalnim težavam pa še marsičemu, kar nam meša štrene libidu ipd. se žal na kratki rok težko popolnoma izognemo. 

Želim si, da se bi zavedali, da je seks brez orgazma vseeno lahko super seks, da je popolnoma v redu če naš partner ali mi potrebujemo nekaj več stimulacije, da ni nič negativnega in neprivlačnega, če se o tem skupaj s seksualnim/i parterjem/ji pogovorimo, ter da se ne rabimo primerjati s tisto prijateljico, ki se nam vedno pohvali da seksa vsaj 5x na teden, če nam to ne ustreza. Če sploh po pravici pove ;)

 

Vaša Piška

>

Obišči nas

Slomškova ulica 25
1000 Ljubljana