LGBTIQ+ osebe niso same v zagovarjanju enakopravnosti, vanjo verjame tudi veliko heteroseksualnih oseb, ki bi rade svoje bližnje iz te skupine ali na splošno skupnost tudi podprle. Velikokrat ne vedo, kako. Pred vami je par nasvetov, kako jih podpreti. Danes, jutri na Paradi ponosa, ali katerikoli drug dan.
.
1. LGBTIQ+ osebi bodo na voljo za pogovor in ne pozabi na kakšen objem sem pa tja
Povej LGBTIQ+ osebam v svojem življenju, da jih imaš rad_a oziroma da ti je zanje mar. Da si tam, če te potrebujejo za pogovor ali kar tako. Poslušaj jih. Ne skrbi, če nimaš pravih besed. Ne obstajajo magične besede, s katerimi bi lahko popravil_a stvari, ki nas težijo. Če ne veš kaj reči, objem ni slaba strategija.
2. Bodi glasen_na glede svoje podpore, predvsem ko si v družbi drugih strejtov
Veliko ljudi (večina?), kljub govoru o spolni usmerjenosti in spolni identiteti (v medijih), o teh stvareh nima pojma. Imajo pa svoje predstave, ki so velikokrat prepletene s stereotipi in predsodki ter lažnimi informacijami. Bodi glasen_na, ko si v družbi drugih strejtov, jih popravi, ko mislijo narobe, jim povej kaj več o realnost LGBTIQ+ skupnosti. Govori o teh temah tudi takrat, ko niso aktualne ali jih nihče drug ne omeni. Ker so tebi pomembne. Ker so pomembne tvojim bližnjim.
3. Ojačaj glas LGBTIQ+ oseb
Se ti zdi, da vsi vedo, kaj se dogaja na področju LGBTIQ+ pravic? Najbrž zato, ker imaš v svojem krogu ljudi, ki jim ni vseeno in ki o teh temah veliko govorijo. Je pa veliko ljudi, ko teh zgodb ne sliši. Podpri jih. Deli Facebook statuse, članke, pozive s svojimi prijatelji. Preko spleta ali v živo. In s tem ojačaj glas tistih, ki se jih ne sliši povsod.
4. Postani LGBTIQ+ aktivist_ka
Bi rad_a bolj aktivno prispevala k boju za enakopravnost LGBTIQ+ skupnosti? Najlažje boš to naredil_a tako, da se boš pridružil_a kateri od organizacij, ki delujejo na tem področju. Imaš svojo idejo? Predstavi jim jo. Je nimaš? Nič hudega, organizacije in društva izvajajo kopico programov in projektov, kjer je vsaka pomoč dobrodošla. Nimaš časa za prostovoljno delo? Tudi z donacijo lahko organizacijam pomagaš, da bodo kvalitetno (še naprej) izvajale programe in projekte, s katerimi nudijo podporo LGBTIQ+ osebam, jim zagotavljajo varne prostore in se borijo za enakopravnost.
Obrni se na Društvo DIH ali katerokoli drugo društvo, ki deluje na tem področju in vprašaj/povej, kako lahko pomagaš.
5. Sooči se s LGBTIQ+-fobnimi ljudmi in tistimi, ki diskriminirajo
Za LGBTIQ+ osebe je direktna konfrontacija s homofobnim, transfobnim, bifobnim … ravnanjem lahko nevarna. Kot strejt podpornik imaš možnost, da se postaviš za LGBTIQ+ osebo in to storiš z manj posledicami. Ne toleriraj sovražnega govora. Niti škodljivih ‘šal’, ki jih ljudje izrekajo lahkomiselno. Če si priča diskriminacij, reci nekaj.
Vsakič, ko jasno poveš, da ne boš toleriral_a diskriminacije, jo boš označil_a za nesprejemljivo. Morda ti bo uspelo spremeniti kakšno mnenje, morda se bo zaradi tvojih besed kdo zamislil, lahko pa boš s tem omogočila nekomu, ki ni razkrit, da se bo počutil_a varneje. Podpora šteje in ne gre mimo prezrta.
.
Povzeto po: 5 Ways Straight Allies Can Support LGBT People After the Pulse Shooting